Τρίτη 3 Νοεμβρίου 2015

TITORMOSDSA - ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: 2-1 (Σε περίεργο παιχνίδι ανατρέψαμε τα δεδομένα...φέρτε Παπουτσέλη, Τριτσώνη...)

Στον τελικό του τουρνουά (ΖΑΧΑΡΑΚΕΙΑ 2015 κατά τον κόουτς Μουρτζιάπη), που διεξήχθη το προηγούμενο δίμηνο Σεπτεμβρίου-Οκτωβρίου, στις γηπεδικές εγκαταστάσεις Ζαχαράκη, συμμετείχε η ομάδα μας με αντίπαλο αυτή των Διαιτητών. Η ομάδα των Διαιτητών, ένα αξιόλογο σύνολο δεκατεσσάρων παικτών..., μας είχε νικήσει στην πρεμιέρα του τουρνουά με το ευρύ 6-2, σε μία περίοδο όπου η ομάδα μας προετοιμάζονταν για τον ημιτελικό της Δράμας, απέναντι στην ομάδα του Σόλωνα και ερχόμενη από την καλοκαιρινή ραστώνη. Το παιχνίδι προαιωνίζονταν δυνατό και αμφίρροπο αλλά για κάποιους με δεδομένο τέλος... Στο πρώτο  ημίχρονο, στο οποίο δεν υπήρχε σκορ, η ομάδα μας μπήκε δυνατά, ελέγχοντας τον αγώνα προσπάθησε να δημιουργήσει τις ευκαιρίες για την επίτευξη τέρματος αλλά είτε η νευρικότητα στην τελική προσπάθεια είτε ένα σημαιάκι στη μία άκρη του γηπέδου όπου επιτίθονταν η ομάδα μας και ήταν σηκωμένο δεν έφερε το επιδιωκόμενο αποτέλεσμα. Στο δεύτερο ημίχρονο και ειδικά στο πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα μπήκε πολύ δυνατά, περιόρισε τον αντίπαλο στο μισό γήπεδο με σκοπό να καθαρίσει τον αγώνα. Το σκορ τελικά άνοιξε με ένα κερδισμένο πέναλτι;;;(τα ερωτηματικά γίνονται αντιληπτά), το οποίο μετουσίωσε σε γκολ ο Κρόϊφ, που το κέρδισε με ανατροπή του στην περιοχή και, αφού πρώτα είχε περάσει όλη την άμυνα των αντιπάλων. Λίγα λεπτά αργότερα επιτεύχθηκε και το δεύτερο γκολ από τον Makelele με διαγώνιo σουτ μέσα από την περιοχή μετά από έξοχη μπαλιά του Chris Tsam, γκολ όμορφο στη δημιουργία και την εκτέλεση. Πέντε λεπτά πριν το τέλος του αγώνα η αντίπαλη ομάδα μείωσε το σκορ με πέναλτι που κέρδισε και μέχρι το τέλος του αγώνα, στον οποίο κρατήθηκαν επτά λεπτά;;; καθυστερήσεις έγιναν κωμικοτραγικά πράγματα από τους συναδέλφους των αντιπάλων με μοναδικό σκοπό να τους δώσουν τη δυνατότητα να ισοφαρίσουν, σε βαθμό να εκνευρίσουν και αυτούς τους ίδιους. Σε όλο δε το δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μας είχε πολλές ευκαιρίες, στις φάσεις που το σημαιάκι ήταν κατεβασμένο, προκειμένου να σημειώσει περισσότερα τέρματα και πολλές προϋποθέσεις για τη δημιουργία ευκαιριών και γκολ;;;, όταν το σημαιάκι ήταν ανεβασμένο. Μ' αυτά και μ' αυτά η ομάδα μας έφθασε στην κατάκτηση του τουρνουά, η οποία γιορτάσθηκε δεόντως στο τέλος με τους ανάλογους πανηγυρισμούς, βεγγαλικά και εδέσματα. Στα αγωνιστικά, η ομάδα έδειξε μεγάλη αγωνιστική πειθαρχία, οι γραμμές ήταν κοντά, ενώ στο δημιουργικό κομμάτι απέδειξε άλλη μία φορά ότι έχει βρει το βηματισμό της και το γκολ είναι υπόθεση όλων. Ιδιαίτερη μνεία όμως πρέπει να γίνει στον Tamarel, ο οποίος αν και τραυματίας από αγώνα με την ομάδα του την Κυριακή το μεσημέρι, ήρθε, έπαιξε και έκανε και την απόκρουση του αγώνα στα τελευταία λεπτά.

Παρόντες (Μουρτζιάπης): Tamarel, Makelele, Black, Εργαλείο, Reyes, Kotro, Κρόϊφ, Basilo, Yfas, Chris Tsam, KillNick των φιλικών (ενδεκάδα), Δέκα άμπαλο.

Βοηθός Προπονητή: Petrigoal

Γενικός Αρχηγός: Καμάτσο

Καλλιτεχνική Υποστήριξη: Pavarotti