Πέμπτη 2 Ιουλίου 2015

TITORMOSDSA-ΔΡΑΚΩΝ: 2-1!!! (επική νίκη επί ενός μεγάλου αντιπάλου)

Στο γήπεδο της Προσοτσάνης Δράμας διεξήχθη το πρώτο ματς του ομίλου για την ομάδα μας με αντίπαλο αυτή του Δράκοντα, από το σύλλογο της Αθήνας. Το γήπεδο σε άριστη κατάσταση, έτοιμο να υποδεχθεί τις δύο ομάδες για ένα συγκλονιστικό παιχνίδι όπως εξελίχθηκε. Η ομάδα μας, ως αουτσάϊντερ, αντιμετώπιζε ένα από τα φαβορί για την κατάκτηση του θεσμού, με ποιοτικό ρόστερ, με επαγγελματία προπονητή στον πάγκο (Σπύρος Μαραγκός) και γενικά με όλες τις προϋποθέσεις για να πρωταγωνιστήσει. Εμείς από την άλλη εκ των προτέρων μειονεκτούσαμε, λόγω της μεγάλης απουσίας του Flou αλλά και του περιορισμένου ρόστερ και της δυναμικής ως ομάδας. Ο αγώνας ξεκίνησε ιδανικά για μας, αφού στο έκτο λεπτό σε κλέψιμο της μπάλας από τον κρόϊφ και υποδειγματική αντεπίθεση αυτός πάσαρε στον chris tsam στα δεξιά και αυτός με φοβερό σουτ στην απέναντι γωνία έγραψε το 1-0. Από κει και μετά η ομάδα του Δράκοντα πίεσε για την ισοφάριση αλλά η ομάδα μας ήταν σωστά στημένη και δε διέτρεξε κίνδυνο αντιθέτως σε αντεπίθεση με τον κρόϊφ θα είχαμε τη δυνατότητα να δημιουργήσουμε μεγαλύτερο πανικό στους αντιπάλους αν ο διαιτητής, ο οποίος γενικά ήταν άψογος, έδινε πέναλτι σε μαρκάρισμα πάνω στον κρόϊφ. Μοναδική καλή φάση για το Δράκοντα ένα σουτ, που εξουδετέρωσε ο Tamarel έξοχα. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Δράκοντα πίεζε από την αρχή για την ισοφάριση και το πέτυχε στο έβδομο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου όταν με έξοχο σουτ έξω από την περιοχή η μπάλα καρφώθηκε στο δεξί παράθυρο του Tamarel, ο οποίος δεν είχε περιθώρια αντίδρασης. Κατόπιν το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο χωρίς ιδιαίτερες φάσεις ώσπου φθάνουμε στο εικοστό λεπτό περίπου όπου σε εκτέλεση φάουλ από τον chris tsam, ο yfas εκτελεί εξ επαφής με τον  αντίπαλο τερματοφύλακα να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ. Την εκτέλεση του κόρνερ αναλαμβάνει ο killNick των φιλικών, ο οποίος, με τη βοήθεια και του αέρα, έστειλε τη μπάλα να αναπαυθεί στα δίχτυα της εστίας του Δράκοντα και να διαμορφώσει το τελικό 2-1!!! Ύστερα, η ομάδα μας είχε και ευκαιρία για τρίτο τέρμα όταν αντεπίθεση με τον κρόϊφ, αυτός πλάσαρε πάνω από τον τερματοφύλακα και έστειλε τη μπάλα άουτ, ενώ θα μπορούσε να πασάρει στον paretso, ο οποίος βρισκόταν προ κενής εστίας. Η ομάδα του Δράκοντα είχε μία μεγάλη ευκαιρία για ισοφάριση όταν σε κεφαλιά μετά από σέντρα από τα δεξιά η μπάλα κατευθύνονταν στον ουρανό των διχτύων, πετάχτηκε σαν από μηχανής θεός ο Tamarel και την εξουδετέρωσε εντυπωσιακά σε κόρνερ. Η αυτοθυσία όσων αγωνίστηκαν εντυπωσιακή. Το παιχνίδι ακατάλληλο για καρδιακούς. Η καθοδήγηση από τον πάγκο άριστη. Το κλίμα στο γήπεδο, εντός και εκτός αγωνιστικού χώρου, άκρως γηπεδικό. Γενικώς, όλες οι συνθήκες ήταν οι κατάλληλες για την επίτευξη μίας μεγάλης νίκης επί ενός μεγάλου αντιπάλου.

Παρόντες (Μουρτζιάπης) Tamarel, Reyes, Makelele, Paretso, Palasko, Basilo, Εργαλείο, Chris Tsam, Yfas, Κρόϊφ, KillNick των φιλικών (ενδεκάδα) Kotro, Black, Paliou, Petrigoal, Papatom, Καμάτσο

Βοηθός: Μαυρίνιο

Γενικός Αρχηγός: Roido

Οπερατέρ: Δέκα Άμπαλο

Φίλαθλοι: Πρόεδρος, Αγνός, Κωνσταντίνος, Ναταλία, Εγκυμονούσα γυνή

Ακαδημία: Ορέστης, Reyes junior, papadi