Τρίτη 7 Ιουλίου 2015

ΧΑΛΚΙΔΑ - TITORMOSDSA: 0-1 (Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΓΡΑΦΤΗΚΕ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ)

Στο γήπεδο της Προσοτσάνης διεξήχθη και το δεύτερο και καθοριστικό για την πρόκριση παιχνίδι της ομάδας μας με αντίπαλο αυτή του ΔΣ Χαλκίδας. Η ομάδα της Χαλκίδας, η οποία προέρχονταν από μία εντυπωσιακή πορεία στη φάση των προκριματικών, όπου τερμάτισε πρώτη και αήττητη στον όμιλό της, μπροστά από την ομάδα του Σόλωνα (του αντιπάλου μας στα ημιτελικά), χωρίς μάλιστα να ηττηθεί, αφού στα μεταξύ τους παιχνίδια τον κέρδισε μέσα στη Χαλκίδα με 3-0 και απέσπασε ισοπαλία 1-1 στην Αθήνα, αποτελούσε έναν άγνωστο αντίπαλο, αφού η τελευταία μας συνάντηση χρονολογούνταν από το 2006. Εμείς από την άλλη πλευρά είχαμε να αντιμετωπίσουμε τον τραυματισμό του Palasko, ο οποίος ήταν αμφίβολος και την κούραση από την υπερπροσπάθεια απέναντι στο Δράκοντα. Το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο ήταν καθαρά αναγνωριστικό και καμία ομάδα δεν ανοίγονταν εύκολα, αφού και η ισοπαλία θα ήταν κέρδος για την καθεμία από τη στιγμή, που στον πρώτο τους αγώνα είχαν νικήσει (η Χαλκίδα 2-1 τον Βόλο), με αποτέλεσμα το ημίχρονο να μην έχει φάσεις και για τους θεατές, στην πλειοψηφία τιτορμάκια, να είναι ανιαρό. Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την ομάδα να πιέζει για το γκολ, με διαδοχικές εκτελέσεις κόρνερ, όπου σε μία από αυτές παρ'ολίγο οι αντίπαλοι να σημειώσουν αυτογκόλ και σε άλλη να έχουμε επανάληψη της φάσης με το Δράκοντα, όταν σε απευθείας εκτέλεση του killNick, ο τερματοφύλακας έδιωξε με γροθιές. Και εκεί που το παιχνίδι κυλούσε για το τελικό 0-0, επτά λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα, ο killNick κλέβει τη μπάλα στο χώρο του κέντρου, χύνεται στην επίθεση με κρόϊφ δεξιά και yfa αριστερά, προλαβαίνει τον αντίπαλο που πήγε να τον κόψει και πασάρει στον κρόϊφ, ο οποίος με άψογο σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής άνοιξε το σκορ και έδωσε τελικά τη νίκη στην ομάδα μας και την πρόκριση στους "4" του θεσμού. Από κει και μετά μέχρι το τέλος δε σημειώθηκε κάτι το αξιόλογο, η ομάδα μας κράτησε το σκορ χωρίς να απειληθεί και επιβεβαίωσε την ανωτερότητά της, η οποία ήταν εμφανής σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού. Ο συγκεκριμένος αγώνας ήταν ιστορικός για την ομάδα μας, αφού για πρώτη φορά αυτή έφθανε στους "4" του θεσμού αλλά το σημαντικότερο ήταν ότι ο αγώνας, για την κρισιμότητά του, κύλησε σε πολύ ομαλά πλαίσια, χωρίς διαπληκτισμούς και αντιδικίες, με μία άριστη διαιτησία και αυτό οφείλεται στον ποδοσφαιρικό πολιτισμό και τη συναδελφικότητα που έδειξαν οι αγωνιζόμενοι. Οι δε συνάδελφοι της Χαλκίδας είναι άξιοι συγχαρητηρίων και την αγωνιστική τους αξία αλλά και για το ήθος που επέδειξαν σε ένα τόσο σημαντικό αγώνα.

Παρόντες (Μουρτζιάπης) Tamarel, Reyes, Makelele, Paretso, Palasko, Basilo, Εργαλείο, Chris Tsam, Yfas, Κρόϊφ, KillNick των φιλικών (ενδεκάδα) Kotro, Black, Stouras, Paliou, Petrigoal, Papatom, Καμάτσο

Βοηθός: Μαυρίνιο

Γενικός Αρχηγός: Roido

Οπερατέρ: Δέκα Άμπαλο

Φίλαθλοι: Πρόεδρος, Αγνός, Κωνσταντίνος, Ναταλία, Εγκυμονούσα γυνή, sakis alonso, βάσια

Ακαδημία: Ορέστης, Reyes junior, papadi