Τετάρτη 8 Απριλίου 2015

ΔΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ - TITORMOSDSA: 0-2 (επαγγελματική νίκη στο νησί)

Με μόλις έντεκα παίκτες διαθέσιμους, με δύο τραυματίες στον πάγκο και τον Καμάτσο να κάνει επανεμφάνιση στο νησί μετά από 25 χρόνια, με δύο τραυματίες την ώρα του αγώνα, η  ομάδα έκανε επαγγελματική νίκη απέναντι στην ομάδα του ΔΣ Κέρκυρας, το Σάββατο 4-4-2015, στο ενωσιακό γήπεδο της ΕΠΣ Κέρκυρας, στο Κανόνι. Οι πολλοί τραυματισμοί και οι απουσίες (Flou, Paretso, Κρόϊφ, Paliou, Petrigoal, Reyes, Papatom, Black) καθιστούσαν εξ αρχής δύσκολη την αποστολή της ομάδας ακόμα και τη μετάβασή της στο νησί, αφού υπήρχε θέμα καταρτισμού ενδεκάδας. Παρ' όλα αυτά οι παίκτες βρέθηκαν και η ομάδα αναχώρησε την Παρασκευή το μεσημέρι για την Κέρκυρα με μοναδικό σκοπό το διπλό, το οποίο θα μας κρατούσε σε τροχιά πρόκρισης. Ο αγώνας διεξήχθη σε ένα γήπεδο, το οποίο ήταν μεγάλων διαστάσεων αλλά ο πλαστικός του χλοοτάπητας δε βρισκόταν σε καλή κατάσταση και εγκυμονούσε περαιτέρω τραυματισμούς για τους ήδη καταπονημένους παίκτες. Το πρώτο ημίχρονο κύλησε με καθολική υπεροχή της ομάδας, με δημιουργία φάσεων αλλά σε όλες τις προσπάθειες ήταν διάχυτο το άγχος των παικτών και για το λόγο αυτό δεν έβγαιναν οι φάσεις. Τα σουτ τα οποία γίνονταν ήταν περισσότερο για ζέσταμα στον αντίπαλο τερματοφύλακα, ο οποίος, προφανώς, κάηκε, ενώ σε μία απρόβλεπτη φάση οι αντίπαλοι βρέθηκαν τετ-α-τετ με τον Tamarel, ο οποίος έδειξε τα αντανακλαστικά του και καθάρισε τη φάση. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μπήκε αποφασισμένη να μην αφήσει περιθώριο στην αντίπαλη ομάδα για θετικό αποτέλεσμα και στο πρώτο πεντάλεπτο σημειώθηκε το 0-1, όταν σε σέντρα από αριστερά του killNick των φιλικών στο δεύτερο δοκάρι, ο basilo, κατέβασε τη μπάλα πέρασε τον αντίπαλο του και έκοψε στο πέναλτι όπου ο yfas κάρφωσε τη μπλα στα δίχτυα, μέσα από ένα συνονθύλευμα παικτών. Το υπόλοιπο του ημιχρόνου ήταν το ίδιο σκηνικό, δηλαδή με υπεροχή της ομάδας μας, με δοκάρι από τον chris tsam, με σωστή αμυντική τακτική και φθάνουμε στις καθυστερήσεις του αγώνα όπου, αφού βέβαια έχει προηγηθεί η αλλαγή του Καμάτσο, ο οποίος έδωσε άλλη ώθηση στην ομάδα, ο yfas κυνήγησε μία χαμένη μπαλιά σέντραρε από αριστερά στον chris tsam, ο οποίος αφού ζύγισε σωστά από κοντά έκανε το 0-2 και τελείωσε το ματς. Η ομάδα της Κέρκυρας αξιόμαχη, παρουσίασε καλή αμυντική παρουσία με θέσεις, επιθετικά όμως ήταν ακίνδυνη. Οι παίκτες της πολλοί καλοί χαρακτήρες, μας φιλοξένησαν άψογα και ιδιαίτερα την προηγούμενη του αγώνα με το καθιερωμένο τραπέζι όπου κάποιοι δικοί μας, έφαγαν και ήπιαν ατελείωτα. Όσον αφορά την ομάδα μας παρουσιάστηκε πειθαρχημένη, σοβαρή, αγχωμένη μεν στο πρώτο ημίχρονο, αποτελεσματική στο δεύτερο και έδειξε πως, παρά τα όποια προβλήματα αντέχει.

Παρόντες (Μουρτζιάπης) Tamarel, Makelele, Palasko, Kotro, Stouras, Basilo, Εργαλείο, Chris Tsam, Safas, KillNick των φιλικών, Yfas (ενδεκάδα), Καμάτσο

Πάγκος: Reyes, Papatom

Βοηθοί με πολλές φωνές: Black - τιμωρημένος, Μαυρίνιο

Εκπρόσωπος: Roido

Κάμερα: αδερφός Μήτσος

Φίλαθλοι: Αγνός, Πατέρας, Δήμητρα, Ναταλία, κόρη Papatom

Οδηγός: Κώστας

Ακαδημίες: Ορέστης, Reyes junior, Δημητράκης