Τρίτη 10 Μαρτίου 2015

Δ.Σ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ - TITORMOSDSA: 1-2 (Αίμα - χόρτο - διπλό)

Γαία πυρί μειχθήτω το χθεσινό παιχνίδι στο Ροδοτόπι Ιωαννίνων, μεταξύ της ομάδας μας και αυτής του ΔΣ Ιωαννίνων. Ένα παιχνίδι, το οποίο για τους αντιπάλους ήταν ματς ζωής-θανάτου και το οποίο είχε τα πάντα (γκολ, αποβολές, σκληρά μαρκαρίσματα) είχε όμως και ευτυχή κατάληξη για εμάς. Η πρωϊνή μακαρονάδα στην Αμφιλοχία είχε επίδραση σ' αυτούς που την έφαγαν αλλά και σε όσους έβλεπαν από τα απέναντι τραπέζια. Ο καιρός κατάλληλος για μπάλα, με συννεφιά και σχετικό κρύο σε ένα βαρύ αλλά ωραίο γήπεδο, μικρότερων διαστάσεων από το κανονικό, διεξήχθη το πιο συναρπαστικό ματς των τελευταίων ετών για την ομάδα μας. Η αρχή του αγώνα ήταν παρ' ολίγο εφιαλτική, αφού ένα λάθος του petrigoal πήγε να δημιουργήσει δύσκολη κατάσταση αλλά ο απο μηχανής θεός-basilo απεσόβησε τον κίνδυνο. Στη συνέχεια και συγκεκριμένα στο 5ο λεπτό ο Κρόϊφ κέρδισε πέναλτυ, μετά από ανατροπή του και το μετέτρεψε σε γκολ, βάζοντας την ομάδα οδηγό στο σκορ. Ο αντίπαλος άρχισε να πιέζει, με στημένα, αλλά χωρίς ουσία, με λιγοστές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες και το σκορ του ημιχρόνου ήταν 0-1. Στο δεύτερο ημίχρονο και στο 1ο λεπτό μετά από έξοχη συνεργασία κρόϊφ-killNick των φιλικών-yfa, ο τελευταίος έκανε το 0-2 μετά από σέντρα ακριβείας του killNick και γυριστό σουτ, το οποίο έστειλε αδιάβαστο τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Από κει και μετά η ομάδα των Ιωαννίνων προσπάθησε να πιέσει, ανορθόδοξα, με την ομάδα μας να αμύνεται σωστά και το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο 62ο λεπτό. Η ανόητη όμως ενέργεια του black, στο 81ο λεπτό, έκανε το ματς πιο ντέρμπι απ' ότι ήταν και στα υπόλοιπα 15 λεπτά, με τις καθυστερήσεις, η ομάδα, με παίκτη λιγότερο, πιέστηκε αλλά θα μπορούσε να φύγει με ευρεία νίκη αν, basilo και flou, ήταν πιο εύστοχοι στα τετ-α-τετ, τα οποία είχαν στα τελευταία λεπτά του αγώνα.Το τέλος του αγώνα βρήκε την ομάδα μας να πανηγυρίζει μία μεγάλη νίκη επί ενός αντιπάλου-διεκδικητή της πρόκρισης και μάλιστα στην έδρα του. Η ομάδα έδειξε σθένος, ψυχή, δύναμη και όλα εκείνα τα στοιχεία τα οποία απαιτούνται για ένα τέτοιο τεράστιο διπλό. Μελανά σημεία η απαράδεκτη αποβολή του black, η οποία έκανε τα πράγματα πιο δύσκολα σε σημείο που δε χρειάζονταν και η αποβολή του κόουτς Μουρτζιάπη, ο οποίος άφησε τον πάγκο ορφανό και τον black να αλωνίζει...Μεγαλύτερη νίκη ο επόμενος αγώνας...