Τετάρτη 18 Μαρτίου 2015

TITORMOSDSA - ΑΡΜΕΝΟΠΟΥΛΟΣ/ΜΕΓ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ: 1-1 (ΔΙΚΑΙΗ ΜΟΙΡΑΣΙΑ ΣΤΟΝ ΚΑΜΠΟ ΤΟΥ ΔΟΚΙΜΙΟΥ)

Ένα παιχνίδι, που εκ των προτέρων ήταν ντέρμπυ, αφού αναμετρούνταν οι δύο αήττητες ομάδες του ομίλου, ένα παιχνίδι που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον του κοινού (ναι ήταν πολυπληθές για τα δεδομένα του θεσμού, αρκεί να σημειωθεί ότι η κερκίδα του γηπέδου και οι σουϊτες ήταν γεμάτες...), ένα παιχνίδι με λιγοστές φάσεις, διεξήχθη το βράδυ της περασμένης Παρασκευής, σε ώρα, σχεδόν, champions league, στο ΕΜΙΛΕΟΝ, στα πλαίσια του 31ου ΠΠΠΔΣ. Οι δύο ομάδες μπήκαν αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά του αγώνα και με πρωταρχικό σκοπό να μην παραβιαστεί η εστία τους, κάτι που διήρκεσε όλο το πρώτο ημίχρονο με την ομάδα μας να παρουσιάζει ένα συγκροτημένο πρόσωπο, να έχει τα ηνία του παιχνιδιού, να καλύπτει όλους τους χώρους και να μη φοβάται να αντιπαρατεθεί στον πρωταθλητή Ελλάδος. Οι φάσεις λίγες με πρώτη, αυτή του αντιπάλου, σε κάθετη μπαλιά και σουτ του πρώτου σκόρερ Γεωργιάδη, το οποίο έβγαλε προ της εστίας ο basilo, μία απευθείας εκτέλεση φάουλ του killNick των φιλικών, που απέκρουσε ο αντίπαλος τερματοφύλακας και μία χαμένη ευκαιρία από τον chris tsam σε εκτέλεση φάουλ από το εργαλείο. Στο δεύτερο ημίχρονο και περίπου στο 60, η αντίπαλη ομάδα προηγήθηκε στο σκορ με γκολ του Γεωργιάδη, ο οποίος άδειασε την άμυνα και τον τερματοφύλακα Tamarel, με έξοχη ενέργεια. Στα λεπτά που ακολούθησαν η ομάδα μας προσπάθησε να ισορροπήσει το παιχνίδι έχοντας μάλιστα δοκάρι σε κεφαλιά του yfa από κόρνερ του chris tsam και η ομάδα του Αρμενόπουλου έχασε δύο κλασικές ευκαιρίες να αυξήσει το δείκτη του σκορ, με σωτήρες τον Tamarel και Makelele. Και φθάνουμε στο 77 όπου, από έξοχη σέντρα του chris tsam και καρφωτή κεφαλιά του Flou το παιχνίδι ήρθε στα ίσια, εν μέσω έξαλλων πανηγυρισμών. Στα λεπτά που ακολούθησαν μέχρι τη λήξη του αγώνα δε σημειώθηκε κάποια ευκαιρία από τις δύο ομάδες, οι οποίες φαίνονταν να συμβιβάζονται από το ισόπαλο αποτέλεσμα. Αξίζουν συγχαρητήρια στους παίκτες και των δύο ομάδων για το ωραίο παιχνίδι, τη συμπεριφορά και το ποδοσφαιρικό τους ήθος. Η ομάδα μας και όσοι αγωνίστηκαν, υπερέβαλαν εαυτούς και έδωσαν όλη την ικμάδα των δυνάμεών τους, ξεπερνώντας τις ατυχίες των τραυματισμών του Reyes και του εργαλείου, τις απουσίες του Paretso και Κρόϊφ και έδειξαν ότι πλέον η ομάδα έχει αποκτήσει χαρακτήρα, είναι ένα σύνολο δυνατό και συμπαγές, ικανό να ανταπεξέλθει σε όλες τις δύσκολες καταστάσεις.

Υ.Γ. Κάτι πρέπει να γίνει με τα εισιτήρια και τα διαρκείας...
Υ.Γ. 1 Ρεσιτάλ από τον κόουτς στο στήσιμο, πριν και κατά τη διάρκεια του αγώνα...

Παρόντες (Μουρτζιάπης) Tamarel, Kotro, Palasko, Makelele, Reyes, Flou, Basilo, Εργαλείο, Yfas, KillNick των φιλικών, Chris Tsam (ενδεκάδα) Safas, Stouras, Paliou, Papatom, Petrigoal.